Jak snadno vyčistit obklady a dlažby

Nejsou vaše obklady tak hezké, jako když byly nové? A ta dlažba, ta dostává zabrat, co? Dopřejte svým obkladům a dlažbě pořádnou péči. Když se o ně budete pravidelně starat, zůstanou jako nové a budou vám dělat neustále radost. Přečtěte si naše tipy, jak na to.

Podlaha

Šedá spárovací hmota u podlah je správná volba.

Využijte profesionální čističe

Nikdy k čištění dlažby nebo obkladů nepoužívejte přípravky s abrazivní složkou. Obsahují malé částečky, které mohou způsobit mikroskopické rýhy, do nichž by se postupně usazovala špína a docházelo by ke znehodnocení celého obkladu. Mnohem lepší bude profesionální čistič na keramiku a spáry, případně saponáty, které nejsou tolik agresivní. K dokonalému dojmu z vaší koupelny potom patří samozřejmě lesk, ten můžete nanést po vyčištění. Ideální volbou budou čisticí a údržbové prostředky italské firmy Bellinzoni, které vám při úklidu zaručí úspěch.

Pro údržbu je zásadní také výběr obkladu a dlažeb. Lesklý obklad ve světlém odstínu, stejně jako tmavé matné obklady, jsou na údržbu poměrně zrádné. Jsou sice oblíbené, protože na sobě nezanechají viditelné zaschlé kapky vody, o to těžší je však nečistoty rozpoznat a zbavit se jich. V případě lesklých variant se pro hezký celkový dojem nemusíte bát použít přípravky na sklo.

Nezanedbávejte postavební úklid

Velkou pozornost úklidu je třeba věnovat mimo jiné i po pokládce a zaspárování keramických dlažeb. Na obložených plochách zůstávají zbytky cementu a vápna, které se přeměňují na vápenec a způsobují do budoucna velmi snadnou špinivost povrchu keramiky. Prvním předpokladem pro pořádný postavební úklid jsou kvalitní prostředky, například Keranet od firmy Mapei.

Věříte babským receptům?

Věříte spíše osvědčeným radám našich babiček než profesionálním čisticím prostředkům? Obklady a dlažby se dají vyčistit i surovinami, které máte zcela běžně doma:

  • šťáva z citronů
  • běžný kuchyňský ocet – je velmi účinný na odstranění vodního kamene
  • silnější kyselé prostředky – hodí se i na železité usazeniny

Jedničkou jsou ale prostředky určené k čištění a údržbě keramických dlažeb a obkladů. Když nevíte, jak který přípravek použít, nevadí. Ke každému přípravku existuje technický list, kde je přesně popsáno, k čemu se výrobek používá a jakým nejefektivnějším způsobem.

Ariostea

Minimum spár a bezkonkurenční udržovatelnost povrchu výrobků Ariostea z nich dělá jasnou první volbu.

Méně spár = méně práce

Asi největším problémem při údržbě obkladů a dlažeb jsou spáry. Pokud však zvolíte velkoformátové a snadno udržovatelné dlažby a obklady, třeba od značky Ariostea, ušetříte si spoustu práce tím, že spár bude méně.

Ve spárách se usazují nečistoty, proto je dobré volit v případě podlah šedé spárovací hmoty, na kterých není špína tolik patrná. Naopak u obkladů se můžete barevně realizovat a ze spár vytvořit zajímavý dekorativní prvek.

Velmi hezky působí také interiér obkládaný slinutou dlažbou, která má díky kalibraci či rektifikaci velmi úzké spáry a tím pádem se do nich zachytí méně nechtěných částeček. Stěna obložená stejným materiálem, ze kterého je i podlaha, navíc působí velmi moderně.

Špinivost spár můžete také snížit použitím epoxydových spárovacích hmot, které jsou chemicky odolné a jsou k dostání v mnoha různých barvách. Jsou velmi dobře udržovatelné i poměrně agresivními čistidly a na rozdíl od cementových spárovacích hmot nemění svou barevnost a strukturu.

Bílá koupelna

Elegantní koupelna vyžaduje pečlivou údržbu.

Jak vyčistit spáry mezi dlaždicemi

Pro vyčištění spár využijete kartáč a dezinfekční prostředek, který u cementové spárovací hmoty nesmí být příliš agresivní, aby ji nerozpouštěl. Vhodné je také vyčištění spár pomocí domácího parního čističe. Pokud to je možné, doporučujeme použití speciálních čisticích prostředků.

Mějte ze své koupelny radost

Jak mít ze své koupelny a celého interiéru pořádnou radost? Nejenže vše udržíte krásně čisté, ale především si vše zařídíte přesně podle svých představ. Nevíte, jak začít? Navštivte naše TOP DESIGN Studio, kde najdete spoustu inspirace a zjistíte, co vlastně můžete od svého interiéru žádat. Se vším vám poradíme a společně pro vás vytvoříme krásný domov, ozvěte se nám.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Chtějte od svého interiéru víc.

Se vším vám poradíme.