Užijte si relax v sauně klidně doma

Ohřátí těla nad normální teplotu je příjemné a uvolňující. V sauně odplavíte nejen spoustu potu, nečistot, ale příjemně zregenerujete i svou mysl. Víte, že ve Finsku je zcela běžné, že se v sauně odehrávají i obchodní jednání? Proč ne, když se tam většina lidí cítí tak dobře. Zjistěte, v čem je saunování přínosné a jaké sauny můžete využívat.

Sauna

Saunování je úžasným odpočinkovým zážitkem.

Jak vám pomůže saunování

V sauně se uvolní svaly a uklidní vystresovaná mysl. Vysoká teplota totiž způsobí to, že do těla je ve velkém vyplavován endorfin, což je známý hormon štěstí. Mírné přehrátí organismu, které vám saunování dopřeje, má i prokazatelné léčivé účinky.

  • sníží únavu
  • posiluje odolnost organismu
  • zpomaluje stárnutí
  • chrání před civilizačními chorobami
  • může snižovat hladinu cukru u diabetiků
  • posiluje srdce a chrání jej před selháním

V případě poruch krevního oběhu nebo kožních chorob však první saunování neuspěchejte. Raději vše nejdřív proberte s lékařem. Jinak se ale na saunu můžete spolehnout jako na skvělý životabudič a způsob, jak strávit příjemné chvíle třeba se svými přáteli.

Vyzkoušejte typickou finskou saunu

Jak vypadá klasická finská sauna? Jde zpravidla o dřevěnou místnost různé velikosti. Její nedílnou součástí jsou saunová kamna, která vyhřejí celou místnost až na 120 ˚C. Na kamnech jsou kameny, které se sem tam polévají vodou, aby vzniklá pára zvlhčila vzduch, protože ten je v sauně většinou poměrně suchý.

A jak se správně saunovat? Jednoduše, do sauny si vezmete jen ručník, na který se posadíte, případně si jím budete otírat pot. Jedna návštěva potírny trvá zhruba 8 - 15 minut, podle toho, jak se vám to líbí. Následuje ochlazení v bazénku či pod sprchou a celý proces ještě obyčejně dvakrát zopakujeme.

Finská sauna

Domácí finská sauna vám přinese krásný relax.

Jaké sauny známe v Česku?

V Česku jsou nejrozšířenější 3 typy saun. Ve zdejších wellness, bazénech, ale i domácnostech můžete narazit především na sauny, které se té finské příliš nepodobají:

  • parní sauna, kde je jen lehce zvýšená teplota, zato ale má blahodárné účinky téměř stoprocentní vlhkost vzduchu v místnosti.
  • suchá sauna, kde se nepolévají kamna a teplota se pohybuje okolo 100 ˚C.
  • infrasauna, kde infrapanely prohřívají tělo teplotou kolem 60 ˚C.

Suchá sauna už není tolik obvyklá, léčivé a relaxační účinky páry a infrasauny jsou však čím dál oblíbenější. A nemusí jít jenom o luxusní wellness, kde se můžete saunovat. Zvláště infrasauny jsou stále častěji součástí i běžných domácností, vyrábí se i ve velikostech pro jednoho či pro dva a pořízují si je stále větší počty lidí.

Wellness

Bez sauny by se neobešlo žádné wellness centrum.

Zkuste domácí saunu

Saunování v pohodlí domova, to by byla krása, že? A dnes tu možnost už máte. Domácí infrasaunu i finskou saunu si můžete nechat vestavět přímo do vybraného výklenku v domě, anebo si koupit rozložený saunový box, který umístíte, kamkoli budete chtít.

Při domácím saunování nezapomeňte na několik důležitých věcí. Kromě těch praktických, jako je blízkost zdroje elektřiny a nutnosti odolné a lehce udržovatelné dlažby, je třeba myslet i na vlastní komfort. Saunu proto umístěte blízko ke sprchovému koutu, případně si k ní dejte i pohodlné lehátko, ať je váš relax úplně bez chybičky.

Uvažujete o domácím wellness? Anebo zařizujete bazén či wellness svět v hotelu či relax centru? Pomůžeme vám, s obojím máme bohaté zkušenosti. Šikovně skloubíme vaši zálibu v saunování se zařízením koupelny, ale poradíme si i s velkými projekty. Poznejte nás a ozvěte se, společně to zvládneme.

Zdroj fotek: pixabay.com

Chtějte od svého interiéru víc.

Se vším vám poradíme.